Перфектна морава през всеки сезон - съвети за целогодишна грижа
Публикувано:
2023-01-03 18:11:40
Категории:
Косачки за трева
,
Полезни съвети и ревюта
Перфектната морава е резултат от редовно и правилно поливане, косене и торене. Ако спазвате основните правила за грижа за нея, ще може да й се наслаждавате през всеки сезон. Точно затова сме подбрали няколко насоки, които ще свършат работа и на начинаещите, и на напредналите градинари. С тяхна помощ ще знаете какво точно да правите през пролетта, лятото, есента и зимата.
Особености в грижата за моравата според сезона
Пищно зелената и равномерна тревна настилка е заслуга изцяло на грижовния градинар. Неговата философия е съобразена със сезонните условия. През пролетта например настъпват по-високи температури. Това е моментът, в който трябва да извадите греблото от бараката и да разчистите всички клони и листа от моравата. Такива със сигурност има опадали много през зимата. Трябва да знаете, че останалите от есента листа блокират достъпа да кислород до земята. Затова е препоръчително своевременно да бъдат отстранени. Най-късно - през ранна пролет. Премахването на излишните растителни отпадъци освобождава пространство за оптимално наторяване на почвата и употреба на хербициди, ако е необходими.
Повишаването на температурите през пролетта води до активен растеж на тревата. Поради това е желателно да косите само в сухо време. Тъй като се затопля и самата почва, бъдете готови да използвате косачката за трева редовно. През месец май може да ви се наложи да минавате с нея по-често.
Снимка: pexels.com
Един от сигурните начини да си осигурите перфектна морава за лятото е аерирането. Неведнъж сме писали за него. С помощта на аератор ще наситите растителността с кислород. Машината разрохква почвата и по този начин облекчава достъпа на вода, хранителни вещества и въздух до корените на тревата. Като резултат ще имате тревна настилка с ярък и наситен цвят и със задоволителна гъстота.
Обработката с аератор е препоръчително да се осъществява, когато почвата е влажна, но не и мокра. Най-подходящото време е през пролетта - например в средата или края на април.
С настъпването на лятото е желателно да направите няколко промени в грижата за поляната на двора. Горещите температури стимулират развитието на личинки и други организми, които традиционно се хранят от кореновата система на тревата. За да се справят с тях, някои градинари използват пестициди.
Щом топлото време се настани, тревата ускорява растежа си. Това води до задължително косене поне 2-3 пъти на месец. Съветът ни е да косите на принципа - не повече от ⅓ от височината на тревата. За целта препоръчваме да използвате косачка с регулиране на височината на косене.
За да имате пищна и яркозелена морава, през лятото може да настроите косене на височина 7 до 8 см. Тя е оптимална за проникването на слънцето и въздуха в почвата. Поливайте обилно, но не твърде често.
Щом наближи есента, преразгледайте отново плановете си за поливане, косене, торене и аериране. Време е да действате по различен начин.
- Всички градински задължения трябва да бъдат отметнати преди настъпването на сланите. Т.е. през септември и октомври.
- Тъй като есента е всеизвестна с честите дъждове, поливането може да бъде ограничено до 4-5 дни месечно. Трябва да следите внимателно за появата на локви на моравата.
През есента косете тревата докато не престане да расте. За да я подготвите за зимата, максимално намалете височината на последното косене. Друг важен етап през този сезон е аерирането. С него ще поддържате здрава кореновата система и в дъждовно, и в засушливо време. Преди настъпването на студовете може да наторите моравата. Не забравяйте да я почистите от опадали листа и други растителни отпадъци. По този начин тя ще получава максимално много слънчева светлина и въздух. Някои градинари предпочитат да използват за целта косачки с функция мулчиране.
През зимата дворовете са покрити със сняг. Тревата е в състояние на покой. Препоръката ни е да избягвате да тъпчете почвата излишно. В противен случай през пролетта ще видите негативния резултат от действията ви.
Как да косим тревата без грешка?
Разпространена грешка са косенето до долу, уплътняването на почвата и пропускането на един важен фактор - навременното заточване на остриетата на косачката. За да сте сигурни, че косите правилно, имаме няколко съвета:
Първо, не косете повече от една трета от дължината на тревата на едно минаване. Независимо колко е прорасла моравата, проявете търпение. В противен случай тревата няма да получава достатъчно хранителни вещества.
Друг важен съвет - не натискайте излишно косачката за трева. Иначе рискувате да уплътните почвата и да се отдалечите от целта си да имате гъста и яркозелена поляна.
Трето, редовното заточване на остриетата на косящата машина е фактор, който не бива да подценявате. Когато са затъпени, те не режат, а късат тревата.
Може би ще ви интересува още и:
Тракторни косачки SECO - изборът за сезон 2023
Моторна косачка за трева - защо професионалистите я предпочитат