Често срещани грешки в градината през есента
Публикувано:
2023-10-16 06:51:55
Категории:
Градинска техника
,
Полезни съвети и ревюта
Работата в градината никога не спира. Наедно с това никога не приключва и трупането на опит. Всяка година идва със своите предизвикателства, както и всяко растение има своите нужди и цикъл на живот. Опитните градинари обаче знаят, че с добра подготовка всеки проблем е решим. Част от мъдростта им идва от това, че не допускат втори път една и съща грешка. Имайки предвид това, решихме днес да поговорим за най-често срещаните грешки в градината през есента. Красивият сезон ни заобикаля с вълшебни природни картини, но и изисква немалко усилия в двора.
Не оставяйте почвата гола
Ако сте заделили част от дворното пространство, за да отглеждате зеленчуци, не забравяйте, че прибирането на реколтата не е последната стъпка. Ако земята остане пуста, тя е предразположена към ерозия и засушаване. През пролетта силният вятър ще отвее плодородния слой от нея. Още в края на зимата вместо разтопеният сняг да се задържи като влага в почвата, тя ще бъде загубена.
Затова задачата на градинарите през есента е да се постараят да запазят горния слой на почвата и дори да го подобрят. Това може да стане чрез сидерати, които подхранват с азот и същевременно не позволяват на плевелите да се развиват. Може да засеете за през студените месеци кръстоцветни култури, рапица или горчица. Тези растения се отличават с това, че не са взискателни. Освен това отпращат редица вредители и пазят от болести. Няма да сгрешите и ако посеете ръж, овес, бобови култури и т.н. Те ще защитят почвата от ерозиране и ще подобрят нейната структура.
Подхранете почвата
През студените месеци от годината пръстта има нужда от подхранване, за да може впоследствие в нея да отглеждате зеленчуци, храсти, различни други растения и т.н. Внимателно подберете торовете, които ще използвате. Препоръчително е те да са органични или минерални.
Покрийте с мулч голите участъци
Мулчирането е удачно решение за всички голи зони по двора ви. Посипете ги с мулч и така през зимата ще защитите адекватно почвата. Може да сложите от него и край храстите и дърветата. Мулчът защитава кореновата система от замръзване през студените месеци, а през пролетта - от прегряване. След като изгние, се превръща в хумус. През есента в качеството на мулч може да използвате различни материали - например сухи листа, кора от дървета, дървесни стърготини и други. Лесно може да съберете достатъчно от тях в градината с помощта на духалка за листа, листосъбирач или дробилка за клони.
Не прекалявайте с прекопаването на почвата
Често срещана грешка сред ентусиазираните градинари е да правят всяка година прекопаване на почвата през есента. Тази практика, колкото и да изглежда полезна, може сериозно да навреди. Знаем, че почвата е свят, който е дом на милиони микроорганизми. Някои от тях се хранят със светлина и кислород. Други се намират по-дълбоко в почвата и имат нужда от мрак. Затова нещадящото прекопаване на почвата и още повече честото може да нанесе сериозни щети на градината ви.
Ако планирате да обърнете почвата с мотофреза, препоръчваме да го направите на дълбочина до 5 или 7 см. По този начин ще разчистите терена от плевели и няма да го увредите.
Ако имате оранжерия - не хвърляйте горния слой почва
Премахването на почвата, в която сте отглеждали различни култури, е трудоемко и може да не се окаже добра идея. Няма гаранция и че новата пръст ще бъде по-добра. Затова препоръчваме да възстановите плодородието на почвата и да я почистите от вредни микроорганизми по няколко начина.
Първо, почистете добре оранжерията. Отстранете боклука, растителните отпадъци, колците, на които сте вързвали доматите, и т.н.
Второ, Измийте стените и тавана на оранжерията от паяжини, мъх, пръст и други следи. Може да използвате дезинфекциращ препарат на основата на едновремешния сапун за пране.
Трето, дезинфекцирайте и почвата в оранжерията.
Накрая може да отнемете до 7 см от горния слой на почвата и да го хвърлите в ямата за компост. На негово място сложете тор.
Защитете уязвимите дървета
Варосването на дръвчетата е обичайна практика по нашите земи. То е препоръчително да се извърши не в началото на есента, а към края й. Носи редица ползи:
- защитава срещу неблагоприятни климатични условия;
- не позволява на влагата да се задържа по ствола.
Внимавайте с резитбата на дърветата
Когато оформяте дърветата и храстите, бъдете внимателни с рязането. Излишното травмиране на растенията е вредно. През есента е препоръчително да се прави санитарна резитба. Отстраняват се старите, сухите и болните клонки. По-големите срезове задължително обработвайте с дезинфектант.
Погрижете се за градинския инвентар
Една от типичните грешки на неопитния градинар е да остави градинския инвентар непочистен. Не я повтаряйте. Препоръчваме от опит щателно да почиствате косачките, резачките за дърва, аераторите, кастрачките и всички други градински машини, с които разполагате. По този начин удължавате живота им. Нека ви дадем няколко препоръки:
- Отстранете от тях натрупаната мръсотия и растителни остатъци;
- След това внимателно ги подсушете;
- Обработването с масло на металните части ще ги предпази от ръжда;
- Оставете ги на съхранение на място, което е сухо и проветриво.
Заключителни думи
Планирането на работата в градината през есента е ключова стъпка за адекватното й обгрижване. Затова разпишете задачите, които трябва да изпълните и внимателно разгледайте начините, по които може да ги направите. С помощта на съвета на опитните ще избегнете нанасянето на щети, които впоследствие ще изискват допълнителни усилия и средства от ваша страна, за да ги възстановите.
Може би се интересувате още и от:
Защо да купите машината за събиране на листа GARDENA Leaf and Lawn Collector?
Бъдете готови за къмпинг на морето или в планината с Коледжиков